Böbrek taşı nedir?

Böbrek taşı nedir? Sorusuna şu biçimde cevap verilmektedir. Bazı nedenlerden ötürü böbreklerde bir takım maddeler birikmektedir. Birken maddeler daha sonra kristalleşmektedir.  Kristalleşmenin sonucunda ise taşlar oluşmaktadır. Oluşan taşlara da böbrek taşı adı verilmektedir.

Böbrek taşları bir kum tanesi kadar küçük olacağı gibi 1 ya da 2 cm büyüklüğünde de olabilir. Taşların çok daha büyük olarak görüldüğü durumlar da olmaktadır. Taşların rengi de her zaman aynı olmamaktadır. Fakat genel olarak sarı ve kahverengi renklerde görülmektedir. Böbrek taşı nedir? Sorusu cevabını böylelikle bulmuş olur.

Böbrek taşlarının tedavi biçimleri de farklılıklar göstermektedir. İlaç tedavisi, sıvı tüketim ile tedavi ve cerrahi müdahale böbrek taşlarını düşürmek için kullanılabilmektedir. Bazı taşlar ilaç ve sıvı tüketimi ile düşerken bazıları ise büyüklükleri ve yerlerinden dolayı bu iki yöntemle düşmemektedir. İşte böyle durumlarda müdahale gerekmektedir. Gerekli operasyonlar yapılarak taşlar bulundukları yerlerden çıkarılmaktadır. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte müdahale şansı da artmıştır.

Böbrek taşları her zaman bulundukları yerde sürekli kalmazlar ve oynamalar gösterirler. Bazen de taşlar idrar kanalına düşebilir. Böyle durumlarda kişi idrara çıktığında yanmadan ve idrarına yapamadığından şikâyet edebilir. Bazı durumlarda idrarla birlikte kan da gelir. Böbrek taşı yerineden oynadığı zaman çevredeki dokulara bur takım zararlar verebilmektedir. Bu zarar da kanamaya yol açabilir. Tek böbrekten taş idrar kanalına düştüğü gibi iki kanaldan da düşebilir.

Genetik yapı ve çevresel faktörler de taş oluşumuna etki etmektedir. Eğer ailede böbrek taşı bulunan birisi varsa aile bireyleri de risk altında demektir. Böbrek taşı nedeniyle tedavi olan bir birey daha sonra tekrar böbrek taşı sorunu ile karşılaşabilmektedir. Türkiye’de böbrek taşı hastası Avrupa ve Amerika’ya oranla bir hayli fazladır. Bu tip çevresel faktörler de böbrek taşı konusunda ön plana çıkabilmektedir. Böbrek taşları düşerken bireyler ciddi bir biçimde acı çekmektedir.

Böbrek taşı düşünülerken hissedilen acı oldukça fazladır. Doğum yapmış olan ve böbrek taşı düşüren bayanlar, bu ağrının doğum sancısından daha şiddetli olduğunu söylemektedirler. Bu acılar genel olarak ağrı kesicilerle dindirilmeye çalışılmaktadır. Kişinin mide durumu burada önemlidir. Çünkü mide rahatsızlığı bulunanlar bazı ağrı kesicileri kullanamamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir