Böbrek taşı nasıl düşürülür?

Böbrek taşı nasıl düşürülür? sorusunun cevabı bu sorunu yaşayan insanlar tarafından aranmaktadır. Böbrek taşı düşürmede böbrek taşının boyutu oldukça önemlidir. Bunun yanında böbrek taşının bulunduğu yer de oldukça önemlidir. Böbrek çok odalı bir ev olarak düşünülebilir.

Bazı odalarda yer alan hiçbir zaman düşmeyebilir. Bazı yerlerde ise taş rahatlıkla düşebilir. Yani taşın büyüklüğüne göre ve yerine göre durum değişmektedir. Altı milimin üzerindeki taşlar kendiliğinden kolaylıkla düşmemektedir. 4 ila 6 milimetrenin arasındaki taşların yarısı kendiliğinden düşmektedir. Yarısı için ise müdahale gerekebilir. 5 milimin altındaki taşların yüzde 90’ı kendiliğinden düşmektedir. Böbrek taşlarının bir kısmı bol su ve bol hareket sayesinde düşürülebilmektedir.  Bir kısım taşlar için ise ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Sıvı tüketiminin ve ilaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda ise tedavi gerçekleştirilmektedir. Böbrek taşı nasıl düşürülür? Sorusunun cevabı bu biçimde verilir.

Böbrek taşı nasıl düşürülür sorusu bu biçimde cevap bulur. Böbrek taşını düşürttüğü iddia edilen birçok ürün de piyasa da satılmaktadır. İşte bu noktada çok dikkatli olmak gerekmektedir. Böyle bir ürün almaya niyeti olanların mutlak suretle bir hekime danışması gerekmektedir. Aksi takdirde daha büyük sıkıntılar çıkabilir.

Bira içildiği takdirde böbrek taşının düşeceği yönünde bir kanaat vardır. Fakat bu kanaatin yanlış olduğunu söylemek gerekmektedir. Böbrek taşının düşürülmesinde sıvı çok etkendir. Tabii yukarıda belirtildiği gibi taşın büyüklüğü ve yeri önemlidir. Eğer taş sıvıyla düşecek yerde e boyuttaysa mutlak suretle bira içilecek diye bir konu söz konusu değildir. önemli olan sıvı tüketmektir.

Böbrek taşı düşürülürken birey ciddi bir biçimde acı çekmektedir. Bireyin çektiği acı ağrı kesiciler yardımı ile engellenmeye çalışılmaktadır. Fakat bazı durumlarda ağızdan alınan ilaçlar ağrıyı dindirmeye yetmemektedir. Böyle durumlarda damar yolundan ağrı kesici verilmektedir ki bunun kararının da hekimler vermektedir.

Eğer taş yerinden hareket ederek idrar kanalı gibi bir yere düşmüşse idrar kanalını genişletmek için de hekimler tarafından ilaç verilmektedir. İlaç ve sıvı yardımı ile düşmeyen taşlar için operasyon önerilmektedir ki operasyon geçmişte sadece açık ameliyat biçiminde gerçekleştirilirken günümüzde seçenekler artmıştır. Teknolojinin bir hayli gelişmesi seçenekleri de çoğaltmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir